Kultūrizglītības programma “Latvijas skolas soma” nodrošina skolēniem valsts apmaksātu iespēju regulāri iepazīt Latvijas kultūras vērtības un laikmetīgās izpausmes tā attīstot kultūras izpratnes un izpausmes kompetenci, mazinot sociālo nevienlīdzību un spēcinot lepnumu par savu valsti un tās cilvēkiem. Tā ir kompleksa, starpdisciplināra kultūrizglītības programma, kas katru mācību semestri aptver vairāk nekā 230 000 Latvijas bērnu un jauniešu, sniedzot viņiem iespēju sastapt kultūru. Programma uzsāka darbību ar 2018./2019. mācību gadu Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros un kopš 2022. gada tiek administrēta Latvijas Nacionālajā kultūras centrā.
Programma rūpējas, lai visiem skolēniem, kas klātienē apgūst pamata un vidējās vispārējās un profesionālās izglītības programmas, regulāri pieejamas kvalitatīvas, profesionāli veidotas kultūras norises, kas atklāj Latvijas kultūras vērtības un laikmetīgās izpausmes. Izmantojot kultūras norises kā resursu, mācīšanās kļūst jēgpilnāka un personiskāka.
Skolēni iepazīst desmit kultūras nozares – mūziku, teātri, deju, cirku, vizuālo mākslu, kino, arhitektūru, dizainu, kultūras mantojumu, literatūru un grāmatniecību. Svarīgi, lai izvēlētās kultūras norises sniedz māksliniecisku baudījumu, raisa pārdomas par personīgi nozīmīgiem un sabiedriski aktuāliem jautājumiem, izklaidē un vienlaikus palīdz paplašināt redzesloku un apgūt mācību saturu.
Programmas darbība aptver gan skolēnus un skolotājus, gan skolēnu ģimenes un kultūras nozarē strādājošos, līdz ar to nostiprinot plašas sabiedrības izpratni par kultūras īpašo lomu personības attīstībā un 21. gadsimta zināšanu ekonomikā, kurā indivīda, uzņēmuma un valsts panākumus nosaka ne tikai skaitļi, tehnoloģijas un sāncensība, bet arī kultūras un mākslas kā visas sabiedrības kopīgās bagātības apzināšanās. Kultūras pieredze ne tikai ļauj atpūsties un baudīt, bet arī rosina domāt un attīsta spēju rast jaunus risinājumus ekonomikā, sociālajā un pilsoniskajā jomā.
Izglītībā kultūras norišu iepazīšana:
- sekmē izglītības satura apguvi, veicinot skolēnu interesi un motivāciju mācīties;
pozitīvi ietekmē skolēnu emocionālo labsajūtu un mentālo veselību;
- dažādo informācijas ieguves veidus (piem., alternatīva un / vai papildinājums drukātām grāmatām utt.);
- veicina sadarbību ar ģimenēm, parādot mūsdienīgu mācību procesu un sniedzot pieeju kultūras norisēm Latvijā;
- paaugstina skolotāju kultūras kompetenci, veicina viņu sadarbību savstarpēji un izglītības iestādes līmenī.
Kultūras nozarē programma:
- sekmē jaunu kultūras produktu veidošanu bērnu un jauniešu auditorijai;
- paaugstina radošo profesionāļu nodarbinātību;
- nodrošina regulāru pieprasījumu pēc kultūras norisēm, t.sk., līdz šim neizmantotos laika segmentos;
- veido pieredzējušu nākotnes auditoriju, ceļot kopējo kultūras patēriņa līmeni.
Programmas norisei kopumā un izglītības iestādes līmenī jānodrošina šādi pamatprincipi:
- visu skolēnu iesaiste, nodrošinot līdztiesīgumu kultūras norišu pieejamībā;
- tradicionālo kultūras vērtību un laikmetīgās kultūras un mākslas norišu līdzsvars;
- saikne ar tiešo mācību saturu un procesu, lai sekmētu nacionālā izglītības standarta mērķu sasniegšanu;
- kultūras un izglītības profesionāļu sadarbība.
Programmas saturs
Programmas saturu veido daudzveidīgas, profesionāli veidotas kultūras norises, kas dod iespēju skolēniem iepazīt Latvijas mākslas un kultūras vērtības un laikmetīgās izpausmes, ko piedāvā kultūras institūcijas un radošie profesionāļi, un kas iekļautas programmas piedāvājumā.
Programmā iekļautās rekomendētās kultūras norises atrodamas šīs mājaslapas sadaļā “Kultūras norišu piedāvājums” ar iespēju norises meklēt pēc dažādiem izvēles kritērijiem.
Aktuālāko norišu izlases atrodamas ikmēneša jaunumu lapās, kas pieejamas mājaslapā.
Pedagogi lemj par rekomendēto kultūras norišu atbilstību noteiktai vecumgrupai un sasaisti ar mācību un audzināšanas darbu.
Par norisēm, kas nav atrodamas nevienā no šiem resursiem, jāpārliecinās, vai tās atbilst programmas mērķim, sazinoties ar programmas “Latvijas skolas soma” komandu, rakstot uz e-pastu: pasts@latvijasskolassoma.lv.
Kā tiek papildināts programmas saturs?
Jaunu norišu veidošana notiek pēc mākslinieku un kultūras institūciju pašu iniciatīvas, izmantojot pašfinansējumu vai arī Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas atbalstu.
Satura veidotāji jaunas norises piesaka mājaslapā, aizpildot elektronisku pieteikuma veidlapu, kas izveidota īpaši šim mērķim.
Programmas administrēšana un budžeta izmantošana
Finanšu līdzekļi tiek piešķirti izglītības iestāžu dibinātājiem atbilstoši faktiskajam skolēnu, kuri klātienē apgūst pamata un vidējās vispārējās un profesionālās izglītības programmas, skaitam iepriekšējā mācību gada septembrī, reizinot to ar Ministru kabineta noteikumos norādīto koeficientu.
Piešķirtais finansējums tiek izmantots:
- kultūras un mākslas norišu apmeklējumiem mācību procesa ietvaros, sedzot pasākuma piekļuves (ieejas) maksu vai maksu par digitāla pasākuma norises nodrošināšanu, transporta pakalpojumu izmaksas
- izglītības iestādēs notiekošo viesizrāžu un profesionālo radošo projektu, izrāžu, performanču, muzejpedagoģisko nodarbību utt. norišu izmaksām.
Izglītības iestāžu dibinātāju, t. sk., pašvaldību atbildība ir sadarbībā ar skolu administrācijām un pedagogiem izstrādāt maksimāli efektīva līdzekļu izlietojuma plānu, kas aptver visus skolēnus un sniedz daudzpusīgu kultūras pieredzi. Vajadzības gadījumā iespējams koordinēt vairāku skolu sadarbību. Katrā pašvaldībā darbojas programmas koordinators; tādi ir arī izglītības iestādēs.
Programmas izveide, rezultāti un ilgtermiņa ietekme
Ideja par programmu, kas nodrošina kultūras pieejamību visiem skolēniem, radās jau pirms Latvijas valsts simtgades un bija iekļauta kultūrpolitikas pamatnostādnēs 2014.–2020. gadam “Radošā Latvija” un “Izglītības attīstības pamatnostādnēs 2014.–2020. gadam”. Iespēju ideju pārvērst realitātē nodrošināja simtgades programmas ietvaros piešķirtais finansējums.
Balstoties uz esošās situācijas izpēti, citu valstu pieredzi un kultūras un izglītības nozaru pārstāvju viedokļiem, pirmo reizi tika veidots šādas kultūrizglītības programmas Latvijas modelis.
