Ērika Vilsona monoizrāde “Hamlets”

Norises laiks:
Norises vieta:
Klašu grupa:
Saziņai:
E-pasts:
Tel. nr.:
Nozares:
“Hamlets” ir Ērika Vilsona monoizrāde, kuras ietvaros ar skolēnu līdzdalību tiek izspēlēta un izstāstīta Viljama Šekspīra luga “Traģēdija Hamlets, Dānijas princis”. Stāsta galvenais varonis, kara draudu priekšvakarā atgriezies no universitātes, uzzina, ka viņa tēvs ticis nogalināts, bet māte apprecējusi tēva slepkavu. Mēģinādams saprast, kā rīkoties šajos apstākļos, Hamlets saskaras ar situācijām un problēmām, kas pieprasa pastāvīgu domāšanu, izvēļu izdarīšanu, atbildības uzņemšanos un ir raksturīgas videi, kurā šodien dzīvojam mēs. Iestudējums robežojas ar lekciju, sarunu un lugas analīzi, vērš skatītāju uzmanību pie dramaturģijas kā literatūras veida un traģēdijas kā dramaturģijas žanra, un aicina uz kopīgu refleksiju par ētiskiem un sociāli nozīmīgiem jautājumiem, kas skar vecāku un bērnu, draugu un mīļoto cilvēku attiecības.
“Nevienu klasisku dramaturģisku sacerējumu – vienalga, tas ir iekļauts mācību programmā vai nav – nevar aplūkot atrauti no šīsdienas konteksta. “Hamlets” ir darbs, kas, paaudzēm mainoties, nezaudē aktualitāti un vienmēr spēj atklāt kaut ko patiesu un svarīgu par šodienu,” stāsta aktieris un režisors Ēriks Vilsons, piebilstot, ka “man šķiet šī luga ir viens milzīgs noslēpums, kurš sakņojas mūsos un liek aizdomāties par būtisko – kāpēc mēs esam šajā laikā, ko darām, un kāpēc mēs vispār dzīvojam!”
Šī būs jau trešā Kultūras attīstības biedrības “Tapala lapa” veidotā monoizrāde, kuras tapšanā kā režisors un dramaturgs sadarbojas tēvs un dēls – Ēriks un Roberts Vilsoni. “Ja, kopā ar Ēriku iestudējot monoizrādi “R. Blaumaņa Pazudušais dēls”, es iemācījos žonglēt ar divām bumbiņām, tad tagad, strādājot pie “Hamleta”, jau žonglēju ar trim. Un Ēriks arī žonglē. Viņam jāspēj noturēt uzmanība uz vairākiem lugas personāžiem vienlaikus, notvert tos, uzmest gaisā, bet lidojumā neaizmirst,” par sadarbību saka Roberts Vilsons.
Abi ir vienisprātis, ka jebkuras izrādes tapšanas procesā nekad nevar zināt, kas no tā visa sanāks, taču monoizrāde ir īpašs žanrs, jo par aktiera spēles partneri kļūst skatītājs.
“Es ļoti gaidu ģenerālmēģinājumu etapu, jo izrāde var piedzimt tikai mijiedarbībā ar skatītāju,” stāsta Ēriks, un Roberts piebilst: “Mēs esam pārliecināti, ka teātra pieredzes galvenais izejmateriāls ir tieši skatītāja iztēle.”
Programmā “Latvijas skolas soma” skatāmas arī Ērika Vilsona monoizrādes “R. Blaumaņa Pazudušais dēls”, “Nezāle”, “Mana Magadana”, “Dzejnieks un laiks” un “Piens”, kas guvušas lielu skolēnu atsaucību.
Monoizrāde “Hamlets” ir guvusi atbalstu gan Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas “Programmas “Latvijas skolas soma” satura radīšana” konkursā, gan Liepājas kultūras projektu konkursā 2022.